20.03.2007 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pětinu kalamity už Lesy České republiky zpracovaly

Dva měsíce od orkánu Kyrill, který zasáhl naší republiku, Lesy České republiky intenzivně pracují na odstraňování kalamity. K 16. 3. 2007 bylo vytěženo více než jeden milion metrů krychlových poškozeného dříví, což je asi 20 procent polomů způsobených větrnou kalamitou. Agroweb o tom informoval Tomáš Vyšohlíd, tiskový mluvčí podniku.

Celkem Lesy ČR evidují po řádění orkánu cca pět milionů kubíků poškozeného dříví. „Jedná se přibližně o dvě třetiny letošní plánované těžby a jde tedy o největší kalamitu
v historii podniku Lesy ČR. Kalamitní těžba probíhá v tuto chvíli už na celém území ČR,“ říká Jiří Holický, pověřený výkonem funkce generálního ředitele podniku. „V současnosti je denně vytěženo přibližně 30.000 metrů krychlových dřeva,“ dodává.
Například v rámci krajského inspektorátu České Budějovice, který je nejpostiženější oblastí, bylo do konce února vytěženo přibližně 250 tisíc m3 dřeva, což je 14 procent celkové kalamity v daném regionu.
Lesy ČR věří, že současně zvolené tempo umožní zlikvidovat většinu kalamity
do konce června. Koordinace zpracování probíhá tak, aby nedošlo ke vzniku následné kůrovcové kalamity. Rychlá těžba je totiž nutná hlavně proto, aby se předešlo riziku rozšíření kůrovce. Zpracování v jednotlivých oblastech bude postupně dokončováno právě s ohledem na rozsah kalamity a riziko šíření kůrovců, tedy převážně od konce dubna do konce června. Úplná likvidace kalamity včetně následných prací bude trvat celý letošní rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down