PGRLF chce zpátky svůj podíl v Setuze

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický soudí, že některé podmínky smlouvy o prodeji podílu Setuzy byly porušeny, a proto na začátku letošního roku protistranu informoval, že od smlouvy odstupuje. Český olej, který je majoritním vlastníkem Setuzy, ale tento krok fondu neuznává a tedy odmítá.

Podnikatel Tomáš Pitr, který Český olej zastupuje, uvedl fond dva důvody odstoupení. Oba považuje za nesmyslné. První důvodem fondu pro odstup od smlouvy je ten, že Český olej do 60 dní nevyhlásil povinný odkup akcií Setuzy. Firma ale podle Pitra žádost podala asi po 20 či 30 dnech, ani zdaleka celé lhůty nevyužila a teď záleží na rozhodnutí Komise pro cenné papíry. Dále PGRLF odstoupení zdůvodnil tím, že převedl Českému oleji asi o sedmnáct akcií méně než měl. Převáděný podíl čítal řádově statisíce akcií.
PGRLF chce od Českého oleje získat zpět 38,3 procenta akcií Setuzy. Svůj podíl v Setuze byl fond nucen převést na Český olej loni v listopadu na základě utajené opční smlouvy podepsané v roce 2002 a jejích dodatků. Český olej zvýšil svůj podíl v potravinářské firmě po přikoupení dalších akcií ze 49,9 procenta na více než 90 procent.
Stát ale ještě drží pohledávku za Setuzou ve výši 4,1 miliardy korun, která leží v České konsolidační agentuře. Vláda na podzim schválila její převod na PGRLF a minulý týden transakci po dvou odkladech potvrdila i dozorčí rada agentury. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond již za pohledávku zaplatil 465 milionů korun a měl by ji dostat do půlky února. Pak posoudí, jak s ní dál naloží.Jeho ředitel Petr Buchal dříve uvedl, že cílem je s pomocí pohledávky získat v potravinářské firmě většinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *