03.02.2016 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PGRLF loni vrátil 700 milionů nevyčerpaných podpor

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) loni vrátil do rozpočtu ministerstva zemědělství více než 700 milionů korun. Šlo o nevyužitou podporu pro zemědělce, lesníky a potravináře. Uvedl to nový ředitel fondu Zdeněk Nekula na tiskové konferenci, kde také představil svoje priority.

Celkem měl loni PGRLF podpořit rozvoj oboru dvěma miliardami korun. Předloni fond vrátil ministerstvu více než 300 milionů korun. Podle Nekuly většina zemědělců o možných podporách vůbec neví. Nekula proto mimo jiné chce, aby se fond více účastnil veletrhů a výstav, kde bude mít šanci zemědělce o svých programech informovat. Fond letos nabízí pro prvovýrobce i zpracovatele zemědělské produkce a pro lesníky 13 programů. Kromě peněz na úroky z komerčních úvěrů, které si zemědělci berou, dává peníze na podporu pojištění nebo na nákup zemědělské půdy. Loni spustil fond devět nových programů, kterými například dotuje úroky z investičních úvěrů na nákup lesnických traktorů, dřevařských lanovek či na stroje na přípravu půdy ve školkách.

Od ledna je u některých programů také možnost elektronického podání žádosti. "Aktuálně máme přes 150 žádostí podáno elektronicky, což představuje asi 40 procent z celkového počtu nově podaných žádostí v letošním roce," řekl Nekula, který nahradil na konci loňského roku Martina Karbana. Ten se stal podle dnešního vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky ředitelem Výzkumného ústavu zemědělské techniky. Jeho dosavadní ředitel Marek Světlík je nyní ředitelem Výzkumného ústavu potravinářského Praha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down