PGRLF vloni snížil objem podporovaných úvěrů do zemědělství

O sedmnáct procent snížil v loňském roce Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond loni objem podporovaných úvěrů do zemědělství. Zatímco největší objem zprostředkovaných úvěrů v letech 1996 a 1997 činil více než 14 miliard korun, vloni dosáhl jen 6,088 miliardy korun, informoval fond.

PGRLF poskytuje dotace k úrokům a vydává garance na části úvěrů, které si žadatelé vezmou u obchodních bank. Za dobu činnosti dal garance za 27,5 miliardy korun a dotace dosáhly výše 17,9 miliardy korun. Od roku 1994 činily fondem zprostředkované úvěry do zemědělství téměř 88 miliard korun. Ze státního rozpočtu dostal vloni fond finanční injekci 720 milionů korun a na konci roku vykázal zisk 147 milionů korun.
Fond zavedl letos některé zvláštní tituly, například příspěvky na zemědělské pojištění. Začal také podporovat zemědělce při nákupu půdy v rámci titulu Půda s tím, že dosud přijal 53 žádostí. Podpora na koupi pozemků má formu dotací na úroky k hypotečním úvěrům. Na programu spolupracují banky – GE Capital Bank, Česká spořitelna, Komerční banka a nově také Waldviertler Sparkasse von 1842.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *