03.10.2000 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Phare podporuje vzdělávání inspektorů i výrobců

Dvanácti miliony korun přispělo Phare na projekt „Podpora České zemědělské a potravinářské inspekce“. Projekt, jehož garantem je v mezinárodním tendru vybraná irská firma Irish Agri-Food Development (IAFD), zahrnuje vzdělávací semináře pro pracovníky inspekce i pro výrobce potravin, kteří spadají do její působnosti. Záměrem je vytvořit předpoklady pro to, aby se i u nás mohla realizovat politika Evropské unie, která směřuje ke spojité kontrole celého potravního řetězce a k přenesení hlavní odpovědnosti za nezávadnost potravin na jejich výrobce.

Pracovníci inspekce projdou semináři o kontrole kritických bodů ve výrobě potravin (HACCP), kontrole jakosti čerstvého ovoce a zeleniny a o legislativě a také manažerskými a jazykovými kurzy. Pro výrobce potravin je určeno celkem 10 seminářů zaměřených na HACCP. Jsou specializovány na jednotlivé typy potravinářských výrob, u pekařů a cukrářů rozlišují i velké a malé producenty.
Další tři semináře se týkají kontroly jakosti čerstvého ovoce a zeleniny. Za účast na těchto seminářích výrobce neplatí žádné poplatky, hradí si pouze dopravu a ubytování. Semináře jsou naplánovány až do června příštího roku, kdy projekt končí.
Povinnost zavést systém kritických bodů dává výrobcům zákon 110/97 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, a s ním související vyhláška 147/98 Sb. Výrobou potravin je přitom podle zmíněného zákona „čištění, třídění, upravování nebo zpracování surovin, případně přidávání dalších látek, včetně balení a dalších úprav potraviny za účelem uvádění do oběhu.“ HACCP by tedy měli mít i ty subjekty, v nichž se pouze hotové potraviny porcují a balí. Systém kritických bodů měli výrobci potravin v průběhu minulého roku postupně zavádět a zkoušet, od počátku letošního jej již každý musí mít. Splnění této povinnosti prověřují příslušné kontrolní orgány, tedy Státní veterinární správa u potravin živočišného původu a u ostatních produktů Česká zemědělská a potravinářská inspekce. Podle Miloše Kafky z ČZPI nejsou v tomto směru problémy s velkými producenty. U malých výrobců se však často inspektoři setkávají s malou znalostí právních předpisů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down