Stejně jako jakákoli jiná potravina ani pí-voda v současné době nesmí v obchodních sděleních, reklamě nebo na etiketě uvádět informace naznačující její léčebné a preventivní účinky. Až na pár výjimek jsou dosud zakázaná i tvrzení vyvolávající ve spotřebitelích dojem, že konzumací dané potraviny se snižuje riziko onemocnění určitou chorobou. Právě na tato tvrzení a informace vztahující se k pí-vodě zaměřila svou pozornost Státní zemědělská a potravinářská inspekce, sdělila mluvčí inspekce Martina Šmídtová.
Inspektoři zkontrolovali příbalové letáky a webové stránky čtyřiceti firem či živnostníků, kteří se zabývají výrobou nebo distribucí pí-vody. Na základě kontroly SZPI byla odstraněna nepovolená zdravotní tvrzení z devíti webových stránek a bylo opraveno šest příbalových letáků. Ve třech případech bylo zjištěno, že výrobce či distributor nesplnil svou zákonnou povinnost a nenahlásil SZPI svou činnost.
SZPI není ze zákona kompetentní ke kontrole reklamy ani reklamních materiálů, zato však může kontrolovat označování vlastních potravin nebo informace, které jsou s prodejem potravin přímo spojeny, tedy na příbalových letácích nebo na webových stránkách e-shopů.
Pí-voda (-voda) se začala v Evropě rozšiřovat od počátku devadesátých let, jde o běžnou vodu z kohoutku, u které byla prostřednictvím různých zařízení na úpravu vody pozměněna fyzikální struktura. Distributoři těchto zařízení přisuzují této vodě řadu dalších vlastností, například že je totožná s plodovou vodou, zvyšuje energetický přenos kosmické a zemské energie přes lidský organismus, úpravou na pí-vodu se voda harmonizuje, tedy odstraňují se informace vodou přenášené. Z hlediska právních předpisů je to však pouze pitná voda s obchodním názvem pí-voda. V České republice se dosud prodává přímo u výrobců v PET lahvích pro jednotlivce nebo v barelech jako občerstvení do firem.