28.11.2006 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pijeme méně piva, ale vybíráme si

Čeští spotřebitelé vypíjí rok od roku stále méně piv a současně se stávají vybíravější. Přesto však u nás zůstává pivo nejoblíbenějším nápojem a jeho domácí spotřeba na jednoho obyvatele je největší na světě. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a údajů Českého svazu pivovarů a sladoven.

Průměrná týdenní spotřeba dospělého muže se letos snížila na sedm piv z předloňských 8,5 piva a loňských 8,1 piva. Průměrná zástupkyně něžného pohlaví si letos dopřála již jen jediné pivo týdně, zatímco v roce 2004 i loni to bylo 1,3 piva. "Z trhu například mizí skupina 'těžkých pijáků', které zrodil komunismus a kteří dokázali na posezení vypít i deset a více piv. A mladí lidé zase již mají jiné návyky," uvedl výkonný ředitel svazu Jan Veselý.
Podle jeho slov tak domácí spotřeba piva pozvolna klesá asi o jedno procento ročně, zatímco jeho produkce se díky rostoucímu exportu zvyšuje. V rámci Evropy je tak Česká republika spolu s Ruskem a Polskem výjimkou, protože produkce piva v těchto státech stoupá už tři roky za sebou.
Podle údajů Českého statistického úřadu činila v roce 2004 spotřeba piva na obyvatele 160,5 litru a proti předchozímu roku klesla o 1,2 litru. Ke konci loňského roku vypila měsíčně průměrná domácnost na osobu téměř čtyři litry piva. Podle nedávného průzkumu společnosti Median si život bez skleničky alkoholu nedokáže představit zhruba každý čtvrtý Čech. Podle odborníků nepřiměřeně konzumuje alkohol asi třetina českých mužů a 14 procent žen.
Češi si však podle CVVM dávají v poslední době mnohem více pozor na druh piva. Ještě v roce 2004 bylo více než čtvrtině mužů jedno, jaký druh piva konzumují. Letos už se tato skupina snížila na pětinu, jinými slovy čtyři muži z pěti si vybírají pivo jen některého z pivovarů. U žen je tendence podobná, ale podíl "vybíravých" a "nevybíravých" byl zhruba shodný.
Překvapivé mohlo být zjištění, že chuť piva je pro pivaře důležitější než jeho cena. Vždyť v České republice se traduje, jež vláda, která zdraží pivo, padne. "Češi, kteří tvrdí, že mají nejlepší pivo na světě, se možná nechtějí přiznat k tomu, že si vybírají podle ceny," poznamenal Jiří Vinopal z CVVM. Z průzkumu také vyplynulo, že 90 procent lidí očekává zdražování piva.
Pivo v současnosti pije 90 procent mužů, což byl jen mírný pokles v porovnání s rokem 2004, kdy jeho pití potvrdilo 93 procent mužů. Při návštěvě restauračního zařízení si pivo nejraději objedná 74 procent mužů, zatímco před dvěma lety to bylo 77 procent. Ženy naproti tomu dávaly nadále přednost vínu a teplému nebo studenému nealkoholickému nápoji. Pivo si na prvním místě vychutnávalo již jen 12 procent žen, před dvěma roky to bylo 13 procent. Prestiž piva klesla hlavně u mladších a úspěšných žen, uvedl Vinopal.
Ze zmíněných zhruba 160 litrů piva na osobu ročně připadá podle Veselého odhadem 20 litrů na zahraniční turisty a cizince. podíl zahraničních návštěvníků na domácí spotřebě zahrnuje i přeshraniční nákupy. Podle některých odhadů například v roce 2004 přeshraniční zákazníci přivezli do Rakouska 30 milionů litrů piva z Německa a České republiky. Podíl českého piva mohl být zhruba třetinový. Navíc přibližně pět litrů nyní tvoří nealkoholické druhy, jejichž spotřeba neustále roste.
V objemu exportu jsme podle Veselého na devátém místě na světě a předstihli jsme už USA. Přitom nejde jen o vývoz z velkých pivovarů a piv známých značek. Na zahraničních trzích se prosazují i malé pivovary. Export některých z nich roste za rok až o 80 procent. Celkem ČR loni vyvezla 3,1 milionu hektolitrů piva, což bylo o pětinu více než v roce 2004.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down