09.10.2007 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pijeme méně tvrdého alkoholu

Loni vypil každý obyvatel České republika podle odhadů v přepočtu asi 7,8 litru lihovin proti 8,2 litru v roce 1998. Nejoblíbenější z alkoholických nápojů zůstává pivo, kterého se u nás vypije kolem 160 litrů na hlavu ročně.

Podle oficiálních statistik také Češi pijí stále více vína, jehož spotřeba na hlavu za posledních osm let stoupla o litr na loňských 17 litrů Ve srovnání se západní Evropou ale v pití vína zaostáváme. Víno si podle jarního průzkumu agentury Median za poslední rok dalo 58 procent dospělých Čechů. Pro srovnání, ve Francii to bylo 69 procent lidí, ve Velké Británii 67 procent, ale v Polsku 45 procent. Červené víno pilo v tuzemsku za posledních 12 měsíců 39 procent dotázaných ve věku 12 až 79 let, zatímco bílým potěšilo chuťové buňky 33 procent lidí.
Velká část Čechů ale zatím není ochotna zaplatit více za kvalitu. Na 47 procent odpovědělo "spíše ne" nebo "určitě ne". Pozitivní odpovědi dalo 30 procent dotázaných. Zhruba 23 procent se jasně nevyjádřilo. Například Francouzi se k tomu staví jinak. Na 68 procent tamních konzumentů je připraveno připlatit za kvalitní lahev - ve srovnání s 44 procenty Němců, plyne z průzkumu. Francouzi jsou přední konzumenti vína na světě. Z příznivců opojného moku vypily čtyři pětiny nejméně jednu lahev vína v posledním měsíci.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down