20.06.2007 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pijeme více vína ale méně destilátů

Obyvatelé České republiky pijí stále více vína, jehož spotřeba na hlavu za posledních osm let stoupla o litr na loňských 17 litrů. Naopak tvrdého alkoholu se konzumuje méně než dřív. Loni si dal každý z nás podle odhadů v přepočtu asi 7,8 litru lihovin proti 8,2 litru v roce 1998. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a profesních organizací.

Nejoblíbenější z alkoholických nápojů zůstává pivo, kterého se u nás vypije stále kolem 160 litrů na hlavu ročně. V loňském roce každý Čech podle dostupných čísel a odhadů zkonzumoval v průměru 183 litrů alkoholických nápojů. V přepočtu je to zhruba deset litrů čistého alkoholu. Z toho asi 1,9 litru představovalo víno, 3,1 litru lihoviny a největší část , polovinu, právě pivo.
Zatímco v konzumaci piva jsme podle statistik na světové špici, vínu přes postupný nárůst obliby holdujeme v rámci Evropské unie podprůměrně. Proto se předpokládá, že spotřeba dál poroste. Podle odborníků se čeští spotřebitelé ve vínech stále více orientují a stoupá jejich zájem o kvalitnější produkci. Na rozdíl od piva domácí produkce k uspokojení zájmu českých konzumentů nestačí a spotřeba vína je z větší části kryta dovozem.
Mírně klesající spotřebu tvrdého alkoholu podle prezidenta Unie výrobců lihovin Vladimíra Steinera ovlivňují hlavně změny životního stylu a nárůst automobilismu. Spotřebitelé se ale prý vracejí k tradičním domácím výrobkům. Nejoblíbenější jsou tak podle odborníků mezi lihovinami stále ochucené destiláty, kde dominují hořké bylinné likéry. Za nimi následují čiré lihoviny, především vodka.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down