Piráti se Starosty chtějí přikázat Lesům ČR prodávat dříví českým pilám

Piráti se Starosty navrhují v případě volebního vítězství změnit obchodní politiku státního podniku Lesy ČR. Měl by podle nich prodávat část dříví lokálním pilám. Obávají se jejich zavírání, což se podle místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Radka Holomčíka (Piráti) už nyní děje. Uvedli to na setkání s novináři. V současnosti státní podnik podle Holomčíka vyváží dříví do okolních států, ale například i do Číny, malé české pily ale nemají dostatek materiálu.

"Stát nemá žádnou strategii podpory dřevozpracujícího průmyslu, dlouhodobě selhává obchodní činnost státních lesů s malými a středními provozy, které mají velký vliv na zaměstnanost na venkově a jsou páteří dřevozpracovatelského sektoru," řekl Holomčík.
Státní podnik by tak podle Holomčíka každoročně určil plán těžby na příští rok, nějakou část z vytěženého dřeva by pak musel prodat regionálním pilám. Přesné procento odmítl upřesnit, vede se podle něj o tom debata.
Podle něj už aktuálně Lesy ČR, které vlastní necelou polovinu lesů v republice, vypovídají smlouvy s malými pilami. Do budoucna očekává dramatické zvyšování cen dříví, chtěl by, aby se stát na něj díval jako na strategickou surovinu. "Vytvořili bychom tak předvídatelnější prostředí pro pily, které budou ochotné se do toho zapojit," doplnil.
Státní podnik podle něj nemusí generovat zisk, ale spíš plnit politiku státu. V této chvíli jde o opětovné zalesnění holin a právě i pomoc zpracovatelům.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down