05.01.2001 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pití alkoholu nám jde dobře

Zejména na přelomu starého a nového roku pravidelně stoupá konzumace alkoholických nápojů. V jejich pití si v celosvětovém měřítku vedeme poměrně dobře. Podle informací agentury 4Jan jsme s roční spotřebou 10,2 litru čistého alkoholu na hlavu (netřeba připomínat, že včetně kojenců a dětí) obsadili šesté místo na světě.

Tím jsme se dostali nad průměr západní Evropy, který činí jen 9,24 litru na osobu. Na prvním místě na světě je přitom Lucembursko s 13,3 litru, za ním Portugalsko (11,2 litru) a třetí je Francie s 10,8 litry na hlavu. Poměrně dobrému umístění v této kategorii vděčíme hlavně za své úspěchy v konzumaci piva, kde s roční spotřebou přesahující 160 litrů na osobu držíme již tradičně první příčku světového žebříčku.
Poněkud „hůře“ jsme na tom, pokud jde o víno a lihoviny. Se zhruba 18 litry vína na hlavu a rok zaujímáme 21. místo, v pití lihovin jsme s 1,65 litry čistého alkoholu za rok na 24. místě na světě. Ve víně vedou s roční spotřebou kolem 70 litrů na osobu Lucemburčané, až na druhém místě je Francie a na třetí pozici Portugalsko následované Itálií. V konzumaci lihovin jsou na čele s 6 litry roční osobní spotřeby Rusové, další příčky obsadili Lotyši, Rumumi a Slováci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down