02.05.2022 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pivní festival Oktoberfest se letos uskuteční, dva roky kvůli covidu nebyl

Mnichovský pivní festival Oktoberfest se letos po dvouleté přestávce vynucené pandemií nemoci covid-19 uskuteční, a to bez jakýchkoli omezení. Oznámil to primátor bavorské metropole Dieter Reiter, který ale upozornil, že v případě zhoršené epidemické situace může být akce kdykoli zrušena. Mnichovský svátek piva je jedním z největších svého druhu na světě.

Festival Oktoberfest na Tereziánské louce v Mnichově se bude letos konat od 17. září do 3. října. Akci každoročně navštíví několik milionů lidí a vypije se při ní přes sedm milionů piv. Pro bavorské hospodářství má Oktoberfest přínos kolem 1,2 miliardy eur (29,5 miliardy Kč).

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Loňský a předloňský rok nebyly v historii prvními, kdy byl Oktoberfest zrušen kvůli epidemii. Předtím to ale bylo v roce 1873, kdy se tak stalo kvůli choleře. Na louce se nepopíjelo ani za obou světových válek. V letech 1946 až 1948 se festival konal v malém jako podzimní slavnost, od roku 1949 pak už nepřetržitě jako Oktoberfest.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down