05.01.2001 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pivo a izoglukóza stále v popředí zájmu

Slovenské pivovary také v loňském roce usilovaly o zpřísnění kvóty na dovoz českého piva i navzdory tomu, že za loňských deset měsíců čeští vývozci vyčerpali pouze 56 procent z přiděleného limitu 532 tisíc hektolitrů.

Podle výkonného ředitele Slovenského sdružení výrobců piva a sladu Michala Pramuka stanovená kvóta slovenským pivovarníkům škodí a působí jim problémy nejen s odbytem, ale i v nákladové oblast. Dovoz piva za deset měsíců v objemu zhruba 300 tisíc hektolitrů odpovídá podle jeho slov stavu, jakoby na Slovensku přibyl další větší pivovar. Podle Ivety Buchtové ze sekce mnohostranné obchodní spolupráce na slovenském ministerstvu hospodářství se výška kvóty příští rok nezmění. Jak poznamenala, takové omezení se podle mezinárodních dohod v rámci Světové obchodní organizace (WTO) nesmí zpřísňovat a nemělo by trvat déle než osm let. Slovenská vláda schválila roční kvótu na dovoz českého piva v objemu 532 tisíc hektolitrů v červnu 1997. Kvóta byla stanovena jako průměr objemu dovozů za předchozí tři roky. Slovenští pivovarníci přitom prosazovali roční kvótu 250 tisíc hektolitrů. Ochranné opatření pak Bratislava obnovovala každý následující rok, přičemž podle opakovaných prohlášení slovenské strany by se česko-slovenský obchod s pivem měl zcela uvolnit od roku 2002.
V závěru loňského roku se na zasedání Rady celní unie v Bratislavě česká i slovenská strana shodly na tom, že dovoz českého piva na Slovensko již nepředstavuje zásadní problém česko-slovenského obchodu v rámci celní unie. Podle ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra . Jedinou tzv. citlivou položkou tak zůstává pouze izoglukóza, pro jejíž dovoz ze Slovenska byla na loňský rok stanovena kvóta 5000 tun. Podle jeho slov je to mimo jiné také otázka cenová, protože například z Maďarska kupujeme izoglukózu levněji a tento konkurenční moment je také velice důležitý.
V rámci celní unie mezi ČR a Slovenskem, kromě vzájemných kvót omezujících obchod s pivem a izoglukozou uzavřely spolu navíc příslušné české a slovenské svazy, unie, sdružení či výrobci několik autolimitačních dohod, kterými se zavazují k regulaci dodávek tabáku, margarínů, lihovin, masových konzerv, džemů, zeleniny v octu, kečupů, ovocných šťáv a glukózových sirupů z ČR nebo SR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down