13.09.2006 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pivo může zdražit nejen kvůli nedostatku kvalitního ječmene

Sladovny mají letos potíže, aby měly dostatek základní suroviny pro výrobu sladu. Letošní úroda ječmene je totiž špatná. Pivovary budou muset hledat náhradu za tuzemský ječmen v zahraničí. To se ale může projevit na kvalitě piva a také na ceně, upozornil ředitel vratislavického Pivovaru Hols Petr Hostaš. Zvýšit cenu piva může ale i menší úroda chmelu, růst ceny energií a vyšší spotřební daň, kterou požaduje Evropská unie.

Zatímco dříve stačilo telefonicky ječmen objednat z jednoho zdroje, nyní objíždí ředitel zemědělce, smlouvá s nimi a shání ho po menších dávkách. Rostoucí poptávka také výrazně zvyšuje nákupní cenu, řekl Hostaš. Nedostatek kvalitní suroviny pro výrobu piva je i v Německu a Polsku.
Českému pivu dodávají speciální chuť kvalitní domácí suroviny. Pokud se doveze ječmen horší jakosti, nikdo z něj dobré pivo neuvaří, uvedl Hostaš. Vratislavický pivovar si slad vyrábí pro sebe a dodává ho i jiným menším pivovarům v regionu. Na jeden hektolitr piva spotřebuje asi dvacet kilogramů ječmene.
Ředitel Pivovaru Svijany František Horák poukázal na to, že jediným důvodem pro zdražení piva nemusí být drahý slad, ale i nedostatek chmelu a růst ceny energie. Pivovar bude podle Horáka od ledna příštího roku platit za elektřinu o 17 procent víc. Evropská unie navíc požaduje, aby Češi zvýšili spotřební daň u piva, což bude také znamenat zdražení. O kolik se může cena českého piva v příštích měsících zvýšit, si však dnes Horák netroufal odhadnout.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down