25.09.2006 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pivovar hodlá ušetřit 40 procent energií výrobou bioplynu.

Pivovar Černá Hora se rozhodl řešit neustálý růst nákladů na provoz a nákup surovin výrobou vlastní energie. Odpad z čističky odpadních vod nechá zkvasit a získaným bioplynem bude v zimě topit. Přes plynovou turbínu bude navíc bioplyn vyrábět elektrickou energii, řekl to generální ředitel pivovaru Jiří Fusek.

Stavba zařízení má být hotova do konce letošního roku a pivovar by po jeho spuštění měl být ze 40 procent energeticky soběstačný.
Investiční náklady na pořízení technologií na kvašení odpadu a spalování bioplynu budou 31 milionů. Vedení podniku předpokládá, že díky nim ušetří každý rok kolem 2,5 milionu korun. "Nejde jen o úsporu za nákup energií, díky zařízení na výrobu bioplynu se sníží celkové množství odpadů z pivovaru asi na pětinu," řekl Fusek.
Základní podmínkou pro provoz podobného zařízení je podle něj kvalitní čistička odpadních vod. Tu ale velká část malých pivovarů stále nemá, jedním z těch, kteří bioplyn využívá už dnes, je například pivovar v Poličce na Svitavsku, dodal Fusek, který je současně prezidentem Českého svazu malých nezávislých pivovarů. To jsou všechny s výstavu do 200.000 litrů piva ročně.
Černohorský podnik možná díky úsporám za energie nebude zdražovat tak často, jako ostatní pivovary. Ceny držíme stejné už druhým rokem a pokud se dramaticky nezmění náklady na provoz, tak je možné, že je nezvýšíme ani příští rok, dodal Fusek.
Pivovar Černá Hora patří s jednoprocentním podílem na českém trhu k největším z malých pivovarů v ČR. Letos plánuje dodat na trh přes 160.000 hektolitrů piva. Více než 80 procent z nich se spotřebuje v gastronomických zařízeních. Za prvních osm měsíců letošního roku utržil podnik 161 milionů korun, tedy o deset procent meziročně více. Čistý zisk klesl z důvodů investic na 23,9 milionu z loňských 29,2 milionu korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 36MB (7.2% of 500MB)