Pivovarníci a policie proti alkoholu

Představitelé Českého svazu pivovarů a sladoven a Policie České republiky se dohodli na podpisu memoranda, jehož cílem je spolupráce přispívající ke zlepšení situace v oblasti silničního provozu na území České republiky. V rámci spolupráce proběhne v srpnu letošního roku projekt: Řídím – piju nealko pivo. Jeho cílem je představit a rozšířit povědomí o nápoji pro řidiče, který může být bezpečnou alternativou při dodržování zákona. Informoval o tom Jan Veselý z Českého svazu pivovarů a sladoven.

V období od 1. do 31. srpna v rámci dopravně bezpečnostních akcí české policie budou ve čtrnácti krajích České republiky na místech policejní kontroly i zástupci některého z pivovarů Českého svazu pivovarů a sladoven.
Reprezentanti pivovarů v modré reflexní vestě předají řidičům, kteří nepožili před nebo při řízení motorového vozidla alkoholický nápoj, nealkoholické pivo. Podle ujednání s policií nesmí rozdávat žádné propagační předměty nebo materiály pivovaru. Akce se zúčastní patnáct pivovarů, členů Českého svazu pivovarů a sladoven, což představuje 84 % trhu piva v České republice.
„Pivovarníci považují dlouhodobě boj proti alkoholu za volantem za velmi důležitý, vždyť nám jde především o životy a zdraví nás všech. Proto chápu možnost spolupráce s naší policií jako logickou a velmi přínosnou,“ řekl Ing. František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. „Řidiči se nemusí vzdát u nás tak oblíbeného piva, aby bezpečně dojeli do cíle. Stačí se rozhodnout pro nealkoholické pivo, jehož nabídka u nás je dnes velmi široká a které může řidič bez obavy konzumovat,“ dodal František Šámal.
Náměstek policejního prezidenta pro vnější službu plk. Mgr. Vladislav Husák k tomu doplnil: „Z celospolečenského hlediska se v České republice jako problém ukazuje vysoká tolerance k často nadměrné konzumaci alkoholu. To, že se problém negativně odráží také do bezpečnosti silničního provozu, dokazují nehodové statistiky. Počet obětí nehod zaviněných pod vlivem alkoholu v posledních dvou letech každoročně překonal hranici sto usmrcených. Vítáme proto každou smysluplnou iniciativu, která by mohla přispět k eliminaci tohoto negativního jevu, a zodpovědný přístup samotných výrobců piva.“
Statistiky Českého svazu pivovarů a sladoven uvádí, že v posledních deseti letech představuje kategorie nealkoholických piv nejdynamičtěji se rozvíjející segment piv. I v období, kdy konzumace některých kategorií piv stagnovala nebo dokonce poklesla, spotřeba nealkoholického piva rostla. Podle nejnovějších výzkumů agentury Centrum pro výzkum veřejného mínění si za situaci, kdy si normální pivo konzument dát nemůže, automaticky zvolí pivo nealkoholické přibližně polovina mužů (53 %), mezi ženami by tak podle svých slov v roce 2010 učinilo 26 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *