07.12.2011 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pivovaru roste mírně výstav

Nejmenší z jihomoravských průmyslových pivovarů, pivovar ve Vyškově, letos navýší svůj výstav o zhruba tři tisíce hektolitrů na 18 000. Uvedl to Roman Holoubek, vedoucí obchodu a marketingu společnosti Czech Beverage Industry Company, která si pivovar letos od státu pronajala. Pivovar byl podle něj v minulých letech, kdy v něm hospodařil stát, blízko zrušení. Firma bude letos podle Holoubka v mírném zisku, přestože byl v minulých letech provoz pivovaru ztrátový.

"Díky zrušení ztrátových exportů a obezřetnému nákupu jsme se dostali už na podzim na kladnou nulu. S ohledem na dlouhodobé předchozí ztrátové období to považuji za náš největší úspěch," uvedl Holoubek. Podle něj byl pivovar v minulých letech téměř na zrušení. Stát vypsal několik výběrových řízení na nájemce. Většina z nich zkrachovala. Také státní podnik Jihomoravské pivovary, který provoz vlastní, je dlouhodobě ztrátový. Předloni prodělal asi 30 milionů, loni byla ztráta 17 milionů korun. Klesala nejen výroba, ale i export, který loni činil 1257 hektolitrů, což představuje meziroční pokles o 255 hektolitrů. Celkově loni pokles výroby dostal vyškovský pivovar na téměř stoleté minimum. Podle pivovarských statistik byly podobné výstavy ve Vyškově naposledy v sezoně 1919/1920, kdy místní uvařili 13 554 hektolitrů. Oproti tomu v roce 1989 byla produkce firmy zhruba desetinásobná.
Nový nájemce chce výrobu zvyšovat postupně. Zákazníkům plánuje nabídnout také speciály. Před Vánoci firma připravila raritu, svrchně kvašený světlý speciál Jubiler India Pale Ale. Jde o unikát, výrazně hořké pivo s vyšším obsahem alkoholu.
Speciály chtějí ve Vyškově vařit pravidelně. Budou ale pokaždé jiné. India Pale Ale z produkce vyškovského pivovaru je pouze ojedinělou várkou o objemu 60 hektolitrů. Nyní pivovar vyrábí deset značek. Vyškovský pivovar na příští rok chystá i nový speciál obdobný tradiční tmavé značce Havran, se kterou v minulosti pivovar vyhrál jednu z kategorií soutěže Zlatá chuť jižní Moravy. Název piva bude ale podle Holoubka jiný.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down