24.08.2006 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pivovarům rostou prodeje do zahraničí i v tuzemsku

Domácí pivovary uvařily za prvních šest měsíců letošního roku 9,55 milionu hektolitrů piva, tedy o 4,4 procenta více než ve stejném období loni. Na zahraniční trhy vyvezly 1,7 milionu hektolitrů piva, což představuje meziroční nárůst o sedmnáct procent. Díky teplému počasí stoupl i výstav pro tuzemský trh o dvě procenta na 7,85 milionu hektolitrů. Vyplývá to z údajů Českého svazu pivovarů a sladoven.

Výsledky potvrzují trend posledních let, pokračuje růst výroby českého piva a roste především jeho export. Téměř všechny české průmyslové pivovary část své produkce vyvážejí, a potvrzují tím proexportní charakter našeho pivovarství, uvedl předseda svazu František Krakeš.
Upřesnil, že podíl exportu na výstavu se zvýšil téměř na 18 procent z necelých 16 procent v prvním pololetí loňského roku. Celosvětově je to přitom šest procent. Nadále největší část vývozu, již přes 40 procent, míří do Německa, následuje Slovensko. Nejdynamičtěji roste z významnějších objemů odbyt na Ukrajině, a dále v Belgii, Finsku, Švédsku a v Rusku. Naopak meziročně méně pivovary vyvezly do Spojených státu a Británie.
Nejvíce se v tuzemsku konzumují výčepní piva - desítky, roste i obliba ležáků. Vzhledem ke změnám životního stylu, sílícímu motorismu a přísnějším pravidlům na silnicích zaznamenává největší nárůst spotřeba nealkoholických piv, kterých se v prvním pololetí vystavilo o pětinu více než ve stejném období 2005. Tempo se ve srovnání s předchozími roky zvyšuje. Z celkové produkce však nealko pivo představuje stále malý podíl.
Nejvíce piva vyrobil v pololetí tradičně Plzeňský Prazdroj, na druhém místě zůstávají Pivovary Staropramen a třetí příčku drží Budějovický Budvar.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down