30.01.2023 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pivovary na Vysočině loni dodaly o čtvrtinu víc piva než předloni

Pivovary na Vysočině loni vyskladnily 648.796 hektolitrů piva. V meziročním porovnání se jejich produkce zvýšila o 28 procent. V kraji teď funguje 33 pivovarů, jeden výrobce piva přibyl v posledním roce. Roste také počet ohlášení od fyzických osob, které si vaří pivo pro vlastní spotřebu. Vyplývá to z údajů, které poskytl mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman.

Loňská produkce piva byla na Vysočině poprvé vyšší než v posledním roce před epidemií koronaviru. V roce 2019 uvařily pivovary v tomto kraji podle údajů, které tehdy poskytly celnímu úřadu, 606 298 hektolitrů piva. O rok později jejich výstav klesl v součtu o pětinu na 480 910 hektolitrů piva. Kvůli epidemii začaly být v roce 2020 zavírané nebo omezované hospody a ubytovací zařízení, zrušena byla řada festivalů a dalších akcí.

V roce 2021 dodaly pivovary na Vysočině 506 689 hektolitrů piva, v meziročním porovnání tedy jejich výstav stoupl přibližně o pět procent. Největším producentem piva v kraji je Rodinný pivovar Bernard v Humpolci.

"Rok 2022 byl z pohledu správce spotřební daně z piva bezproblémový," uvedl mluvčí. Od lidí, kteří mají zařízení pro domácí výrobu piva, dostal loni celní úřad 50 ohlášení. Jde o výrobu pro vlastní spotřebu, která v součtu nepřevýší dva tisíce litrů za kalendářní rok. "Za podmínky, že nedojde k jeho prodeji, je pak toto pivo osvobozeno od spotřební daně," uvedl Zeman.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down