PK-Inform: Sklizeň obilovin na Ukrajině kvůli invazi klesne o více než polovinu

Letošní sklizeň obilovin na Ukrajině klesne meziročně o 54,6 procenta na 38,9 milionu tun. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na poradenskou společnost APK-Inform, která se zabývá zemědělstvím. Ta pokles zdůvodnila snížením osevní plochy kvůli ruské invazi. Ukrajina byla loni druhým největším dodavatelem obilovin do Evropské unie.

Ukrajinský vývoz obilovin od července do června v sezoně 2022–2023 by mohl klesnout o 32 procent na téměř 30 milionů tun, z toho deset milionů tun pšenice a 19 milionů tun kukuřice, uvedla poradenská společnost ve své zprávě.
Ukrajina, která se přezdívá obilnice Evropy, je jedním z hlavních světových vývozců obilovin a rostlinných olejů. Hlavními zemědělskými vývozními produkty jsou kukuřice a pšenice. Vedle exportu do Evropské unie je Ukrajina velkým dodavatelem potravin pro země s nízkými a středními příjmy v Asii a Africe.
Čím déle bude ruská invaze na Ukrajině trvat, tím větší nejistotu ohledně dodávek potravin může přinést nejen Ukrajině a regionu, ale i celému světu, napsala v analýze společnost IHS Markit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down