20.12.2022 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plán pomoci zemědělství na Ukrajině

Přední agrární sdružení, ukrajinští a němečtí zemědělci a odborníci se sešli v Hannoveru v rámci výstavy hospodářských zvířat EuroTier 2022 u kulatého stolu, kde byl představen "Marshallův plán" pro zemědělský sektor Ukrajiny a perspektivní oblasti podnikání pro dodavatele v letech 2022 až 2023. Akci uspořádala Ukrajinská agrární rada spolu s tamním Svazem producentů mléka, Svazem ukrajinských chovatelů prasat a charitativním fondem SAVEUA, který si klade za cíl bojovat proti hladu na Ukrajině a podporovat rozvoj zemědělství v zemi.

Jak uvedla generální ředitelka ukrajinského Svazu výrobců mléka Hanna Lavreniuková, celkové ztráty zemědělského sektoru dosahují téměř 40 miliard dolarů, z toho přímé ztráty - 6,6 miliardy dolarů. Na zemědělské stroje je to 2,8 miliardy dolarů, na výrobní zařízení více než 1,5 miliardy dolarů, na chovatelské komplexy přes 1,5 miliardy dolarů. Ztráty na zahradách a dlouhodobých výsadbách činí téměř 4,4 miliardy dolarů. „To je situace, ve které nyní žijeme. Kromě toho má zemědělský sektor více než 35 miliard dolarů nepřímých ztrát, jedná se o ušlý zisk: zemědělci nesklidili a nezaseli novou úrodu, ušlé příjmy z prodeje produktů atd.,“ uvedla Lavreniuková.

Po ukončení války by tak měly podle ukrajinských odborníků investice prioritně směřovat do zemědělského sektoru a vzhledem k současným ztrátám a perspektivám tamního zemědělství mohou dosáhnout investice na jeho obnovu desítek miliard dolarů.

„Ve srovnání se zeměmi Evropské unie, kde zemědělský sektor tvoří v průměru jedno procento HDP, tvořil zemědělský sektor Ukrajiny před válkou více než 17 procent HDP a přinášel zemi více než 40 procent devizových příjmů. Kvůli válce nefunguje exportní potenciál na plný výkon. Musíme začít vyrábět více produktů s přidanou hodnotou a zaměřit se na rozvoj zpracování. To je již určitá dohoda mezi zemědělskou komunitou a ukrajinskou vládou. Přesvědčili jsme úřady, že zemědělský sektor je jednou z priorit, protože je schopen podpořit ekonomiku země a zajistit pracovní místa," prohlásil šéf Ukrajinské agrární rady a zakladatel fondu SAVEUA Andrij Dykun.

Agrární sdružení jsou přesvědčena, že ukrajinský zemědělský sektor by měl být obnoven postupně. Ukrajinská agrární rada a Svaz producentů mléka proto navrhly svou vizi „Marshallova plánu" obnovy mlékárenského průmyslu Ukrajiny, který se skládá ze tří etap.

Podle místopředsedy Svazu výrobců mléka Lubomyra Dykuna se první fáze bude realizovat ještě během války., což vyžaduje naléhavou podporu ukrajinských výrobců. Zejména charitativní materiální podporu podnikům z okupovaných území, které v důsledku válečných akcí přišly o hospodářská zvířata, na nákup chovných zvířat a materiální pomoc při opravách poškozených objektů a zničeného vybavení. Mimořádně důležité je poskytnout zemědělským podnikům generátory pro nepřetržitý provoz, veterinární léky, vakcíny, premixy, krmné přísady a hygienické prostředky pro zvířata atd.

Druhá fáze pak zahrnuje projekty technické podpory: rekonstrukce zemědělských podniků, odminování zemědělské půdy, nákup chovných zvířat a poskytování služeb zemědělským podnikům.

Třetí fáze by pak měla formovat mlékárenský průmysl na Ukrajině. Velké úsilí a investice mají směřovat do rozvoje zpracovatelského průmyslu, družstev a výstavby výzkumných a vzdělávacích zemědělských institucí.

„Pro budoucí investice již máme novou strategii. Společně se zahraničními partnery musíme vytvořit a rozvíjet družstevní závody na zpracování mléka, družstevní jatka, vybudovat genetická centra, vzdělávací a výzkumná zařízení, vytvořit továrny na zavlažovací zařízení. A stejně důležité je vzdělávat odborníky a podporovat mladé lidi v práci v zemědělství. K tomu je třeba vytvořit a vybudovat Ukrajinskou agrární univerzitu," shrnul Andrij Dykun.

Uvedl také, že navzdory válce zůstává Ukrajina pro zahraniční investory atraktivní, neboť tamní vláda už má více než 250 žádostí od potenciálních investorů, z nichž většina hodlá investovat právě do zemědělského sektoru Ukrajiny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down