Plán protestů v Královéhradeckém kraji

V Královéhradeckém kraji budou zemědělci ve čtvrtek dopoledne jízdami zemědělské techniky protestovat asi na deseti trasách. Na silnice by měli vyrazit přibližně v 09:00. Jízdy by měly trvat do 10:00. "Naším cílem není blokovat dopravu. Protestem chceme vyjádřit nespokojenost s chystanými změnami v zemědělské politice Evropské unie," řekl místopředseda okresní Agrární komory v Hradci Králové Jiří Černý.
Celostátní protestní akce organizovaná Agrární komorou ČR a Zemědělským svazem ČR je naplánována na čtvrteční dopoledne, kdy se v Praze na neformálním zasedání sejdou ministři zemědělství a rybolovu zemí EU.
Na silnice zemědělci s technikou vyrazí na Královéhradecku, Náchodsku, Rychnovsku a Jičínsku. Na Královéhradecku by mohli řidiči potkat traktory na silnici I/11 u Chlumce nad Cidlinou a na silnici I/35 ve směru od Všestar na Jičín. Konvoje pojedou i na silnici I/11 v okrese Rychnov nad Kněžnou a na silnici I/14 mezi Rychnovem nad Kněžnou a Náchodem. Na Náchodsku zemědělci vyrazí na silnice do Náchoda ve směru od Jaroměře nebo od Policie nad Metují.
Situace zemědělců se podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala stává vzhledem k vysokým nákladům, nové dotační politice a environmentálním požadavkům vyplývajícím ze Zelené dohody pro Evropu nadále neudržitelnou. Ministrům chtějí zemědělci ve čtvrtek také předat společné memorandum agrárních komor zemí Visegrádské skupiny.
Agrární komora i Zemědělský svaz ČR již od začátku roku protestují proti rozhodnutí vlády přesunout větší část dotací k menším farmářům. Kritizují to, že vláda bere peníze firmám, které vyrábí většinu potravin v ČR. Podle nich to povede k omezení produkce například drůbežího nebo vepřového masa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down