03.01.2017 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plány na odstřel zubrů v Polsku vyvolaly protesty

Již skoro 16 000 lidí se v Polsku podepsalo pod petici ochránců přírody ze sdružení Greenpeace, žádajících premiérku Beatu Szydlovou, aby zastavila plány na odstřel chráněných zubrů. Státní lesy tvrdí, že odstřel přestárlých, nemocných či agresivních kusů je v zájmu údajně přemnožených stád zvířat, kritici mají ale podezření, že jde jen o peníze: za odstřel a trofej vzácného úlovku má lovec zaplatit více než 50 000 zlotých, v přepočtu přes 300 000 korun.

V Polsku žije ve volné přírodě asi 1350 z celkem čtyř tisíc zubrů, přežívajících po celém světě. Zubrů je tedy ještě méně než nosorožců či ledních medvědů, poznamenal list Gazeta Wyborcza. O povolení k odstřelu požádala lesnictví ve dvou lokalitách, ve kterých žije 110, respektive 130 zubrů. Podle deníku je ale zvláštní, že v těchto místech se má vyskytovat mnohem více zubrů vhodných k odstřelu než v rezervaci v Bělověžském pralese, kde tamní stádo čítá 600 kusů a loni tam byli zastřeleni pouze tři zubři. V rezervaci ale smí usmrtit zvíře jen vyškolený zaměstnanec, zatímco jinde se právo k odstřelu prodává. Státní lesy dokonce vyvěsily ceník lovu na zubry. "Zubr je nejen krásné a vzácné zvíře, ale také symbol polské přírody, chráněný polskými zákony a Evropskou unií. Pořádání komerčních honů na zubry je útok na to nejcennější v polské přírodě," zdůrazňuje petice Greenpeace.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down