Plně dorovnají přímé platby?

Dorovnání přímých plateb českým zemědělcům na 65 procent úrovně v původních členských zemích Evropské unie je předmětem dalších jednání. Minulý týden to uvedl ministr zemědělství Jan Mládek.

Ujistil, že vláda v letošním roce platby dorovná na 63 procent. Prostředky na chybějící dvě procenta by podle Mládka mohl poskytnout Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). „Jeví se to jako jediná možnost, kde najít asi 500 milionů korun,“ řekl.
Na PGRLF zatím o záměru ministra neslyšeli. „Takový krok by si vyžadoval jednání mezi fondem a ministerstvem,“ uvedl ředitel a předseda představenstva PGRLF Petr Buchal. Fond letos poprvé nedostal ze státního rozpočtu žádnou dotaci. Jeho šéf ale již dříve ujišťoval, že své podpory, které v tomto roce ještě více rozšiřuje o nákup strojů, nijak neomezí.
K navýšení přímých plateb chtěl zdroje PGRLF vloni využít již tehdejší ministr Jaroslav Palas, nakonec se téměř dvě miliardy korun našly ve státním rozpočtu.
Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba věří, že se po únorových jednáních podaří přímé platby skutečně dorovnat do 65 procent. Aby vláda dotace dofinancovala do výše, kterou jí umožňuje přístupová smlouva, ji požádal sněmovní zemědělský výbor při schvalování agrárního rozpočtu na letošní rok

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *