19.01.2005 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plocha pro GM plodiny ve světě vzrostla během roku o pětinu

Celková světová plocha GM plodin vzrostla vloni meziročně o 13,3 milionů hektarů, což je o dvacet procent. Podle zprávy ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications) se zvýšila celková světová plocha využitá k pěstování GM plodin na 81 milionů hektarů, informoval mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa.

Téměř 8,25 milionů farmářů ze sedmnácti zemí, z toho 90 % z nich jsou farmáři rozvojových zemí, se vloni podílelo na biotechnologické produkci. Většina produkce byla soustředěna v USA, kde minulý rok zaseli GM plodiny na 47,6 milionech hektarů, což představuje 59 % z celkové produkce.
Mezi další přední producenty patří Argentina (20 %), Brazílie (6 %), Kanada (6 %), a Čína (5 %).
Zatímco většina států EU zatím GM plodiny nepěstuje, ve Španělsku v minulém roce vzrostla produkce Bt kukuřice o 80 % na 58 000 ha. Německo pokračovalo s pěstováním malé plochy Bt kukuřice převážně pro výzkumné účely. Rumunsko také vykázalo značný nárůst plochy GM plodin na současných téměř 100 000 ha GM sóji.
Z pohledu pěstovaných GM plodin je nejvíce zastoupena sója odolná vůči určitým herbicidům, která se pěstuje na 48,4 mil ha a zahrnuje 60 % z celkové světové produkce. GM sója zabírala více než 80 % z 32,8 milionů hektarů celkové produkce sóji v USA, téměř sto procent produkce sóji v Argentině a více než polovinu v Kanadě, Brazílii a Paraguaji. Pěstování Bt kukuřice vzrostlo o 20 % na 13,3 milionu hektarů a celková plocha GM bavlníku a řepky olejné také vzrostla o 25 procent, respektive o 19 procent, sdělil Severa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down