Plocha s technickým konopím v ČR vzrostla letos osmkrát

V České republice bylo letos oseto technickým konopím 1160 hektarů, což je osmkrát více než loni. Převážná část konopí se pěstuje na vlákno, vyprodukovalo se 560 tun stonku. Pouze malá část, asi 60 tun, se pěstuje na semeno pro výrobu oleje a na osivo. Informovala o tom předsedkyně Konopářského svazu ČR Marie Široká.

Nejvíce pěstebních ploch s konopím se objevilo na Hodonínsku, Lounsku, Rakovnicku a Ústecku. V menším měřítku se pěstovalo i na Příbramsku, Strakonicku, Mělnicku a u Českého Šternberka. Zkušebně v malém i na dalších místech republiky. V příštím roce pěstitelé počítají s dalším zvětšováním ploch osetých technickým konopím, sdělila Široká. Konopářský svaz chce na příslušných ministerstvech vyjednat v Evropské unii navýšení kvót na pěstování konopí a snížit daňové zatížení na ekologická paliva vyráběná z energetických plodin a bylin. Upozornila, že pokračuje budování zpracovatelských konopných center i nákup sklízecí techniky.
Podle Široké se technické konopí využívá v řadě odvětví. Lze z něj vyrobit textilie, stavební a izolační materiály či výplně v automobilovém průmyslu. Také pazdeří, meziprodukt v podobě úlomků ze stonku konopí, se dá použít jako alternativní palivo. Konopné semínko se lisuje na olej pro kosmetické účely, používá se jako krmení pro chovatele ptactva i při přípravě různých potravin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *