18.10.2000 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plocha vinic na Znojemsku by se mohla zdvojnásobit

Na Znojemsku, které patří se 113 tisíci hektary zemědělské půdy mezi přední zemědělské okresy v České republice, by se dnešní vysoké procento zornění (92) mělo snížit o sedm procent. Podle Aloise Čaňka, ředitele Územního odboru ministerstva zemědělství ve Znojmě, by se měl tento úbytek orné půdy řešit v rámci komplexních pozemkových úprav. Zatravnit by se měly zejména pozemky ohrožené větrnou erozí. Rozšířit by se mohly ale také trvalé kultury – hlavně vinice.

„Dnešní plocha vinic 2000 hektarů by se mohla zdvojnásobit. Máme totiž minimálně 2000 hektarů kvalitních viničních tratí, které nejsou osázené,“ tvrdí Čaněk. Rozšíření vinic má vedle přínosu, jakým jsou nové pracovní příležitosti a možnosti odbytu produkce na domácích i zahraničních trzích, také své překážky. „Mnoho kvalitních ploch zahrnuje pozemky, které jsou ve vlastnictví státu a pěstitelé na ně podle současných pravidel nedostanou dotace na výsadbu,“ řekl Čaněk s tím, že nové výsadby jsou velmi investičně náročné s dlouhodobou návratností vložených prostředků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 22MB (4.4% of 500MB)