27.05.2004 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy brambor neklesly, i když hrozí levnější dovozy hlavně z Polska

Zhruba stejnou plochu věnovali letos pěstitelé konzumním bramborám jako vloni. Plochy s odrůdami raných brambor dokonce kvůli vyšším farmářským cenám mírně zvedli. Bramboráře neodradil ani možný příliv levnějších brambor hlavně z Polska, které lze po vstupu do EU dovážet bez omezení, uvedl tajemník Ústředního bramborářského svazu Josef Králíček.

Důvodem zájmu o pěstování brambor jsou farmářské ceny, které byly letos až o sto procent vyšší než loni, řekl Králíček. Protože byla loni nižší úroda, domácí zásoby se prodaly do dubna. Zemědělci dostávali v průměru až osm korun za kilogram. Loni se bramborami osázelo zhruba 43 000 hektarů. Proti předchozímu roku se plocha snížila asi o sedm procent a letos podle šetření svazu loni v listopadu a počátkem února by měl podobný pokles nastat i v tomto roce.
V současné době se u nás prodávají dovážené rané brambory z Itálie a Španělska za spotřebitelskou cenu kolem 20 Kč. Vedle toho se nabízejí brambory z Polska a právě těchto dovozů se obávají čeští pěstitelé.
Hlavní problém není v odbytu, ale v poklesu cen, soudí předseda z výrobně obchodního družstva Kámen na Pelhřimovsku Josef Hlouček. Z jednání, které uskutečnili s polskými pěstiteli vyplynulo, že do tří týdnů by rané brambory neměly přesáhnout cenu starých. Na podzim by ale podle něj mohla farmářská cena klesnout až pod výrobní náklady, tedy pod dvě koruny za kilogram. Hlouček odhaduje, že plochy brambor budou klesat a zemědělci asi část orné půdy zatravní.
Sklizeň raných brambor by podle Králíčka měla v České republice začít příští týden, což znamená proti předchozím rokům mírné zpoždění kvůli chladnějšímu počasí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down