16.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy chmele na Moravě porostou

Pěstitelé chmele na Hané, které v posledních letech trápil špatný odbyt a nízké ceny, letos nebudou snižovat plochy chmelnic. Někteří dokonce oživí část chmelnic, které nechali delší dobu ležet ladem.

"Situace na trhu s chmelem se ve srovnání s předchozími roky zlepšila. Letos proto budeme chmel pěstovat na zhruba 60 hektarech, což je o tři hektary více než loni," řekl minulý týden chmelař z akciové společnosti Tršická zemědělská Ivo Macháček. Cena chmele v letošním roce podle jeho odhadu zůstane na úrovni loňského roku. "Nepočítáme, že budeme mít s odbytem chmele větší problémy. Nabídka chmele by měla být letos vyrovnaná s poptávkou. Záleží však, kolik chmele se u nás a ve světě nakonec urodí," uvedl Macháček Také vedení Zemědělského družstva v Senici na Hané uvažuje, že letos zvýší plochu chmelnic. V předešlých letech muselo ZD Senice nechat prázdných zhruba 20 hektarů chmelnic a "zelené zlato" pěstovalo pouze na třech desítkách hektarů. "Odbyt chmele máme zajištěn dlouhodobou smlouvou, ovšem záleží, jaká bude nakonec jeho cena," řekl agronom ZD Senice na Hané Břetislav Unzeitig. Tršická zemědělská a ZD Senice na Hané leží v tradiční tršické pěstitelské oblasti, zahrnující okresy Olomouc, Přerov a Prostějov. Členové Unie obchodníků a zpracovatelů chmele ČR uzavřeli v letošním roce s pěstiteli kontrakty na odběr 5938 tun chmele při meziročně srovnatelné průměrné ceně 135.000 korun za tunu suchého chmele. Plochy osázené chmelem se přitom mírně zmenší z 6095 hektarů v roce 2000 na letošních 5798 hektarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down