18.07.2006 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy GM kukuřice u nás rostou

Geneticky modifikovaná kukuřice se letos podle údajů ministerstva zemědělství u nás pěstuje na 1290 hektarech, což je téměř pětinásobek proti loňským 270 hektarům. GM odrůdy tak představují zhruba půl procenta letošních ploch kukuřice. V EU se letos kukuřice pěstuje také ve Španělsku (asi 60 000 ha), Francii ( mezi 4000 až 5000 ha), Portugalsku (zhruba 1500 ha) a Německu (asi 600 ha).

Podle MZe se GM kukuřice jeví jako perspektiví zejména pro výrobu bioetanolu.
Pěstovat lze v EU pouze GM plodiny, které byly unií schváleny. Produkce se přitom řídí zvláštními pravidly. Zemědělci musejí dodržet stanovené izolační vzdálenosti vůči konvenční a ekologicky pěstované kukuřici okolních pěstitelů. Dále mají povinnost informovat sousední zemědělce a také MZe a MŽP o pěstování GM plodiny.
Pokud pěstitelé sklizené zrno GM kukuřice postupují dalšímu subjektu, musí produkt označit dle příslušné legislativy tak, aby byl zřetelný jeho původ. Povinnost označovat se však již netýká živočišných produktů ze zvířat, která byla GM kukuřicí krmena.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down