03.08.2006 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy máku se rozrůstají na úkor brambor

Mák je pro zemědělce na Vysočině lukrativnější plodinou než třeba brambory. Odpovídají tomu změny v zastoupení ploch těchto komodit. Ve srovnání s loňským rokem se plocha osetá s mákem rozrostla o třicet procent a na 6700 hektarů. Naopak plocha s bramborami klesla o desetinu. Informovala o tom jihlavská pobočka Českého statistického úřadu.

Ředitel společnosti Agro Zvole na Žďársku Miroslav Málek považuje mák za jednu z mála plodin, která je v republice rentabilní. Mák pěstují přes třicet let. Letos jej naseli na 160 ha z celkových tisíc hektarů. Dříve věnovali máku kolem 100 hektarů. V posledních čtyřech letech výměru zvedli, uvedl Málek. Podle něj mají o mák zájem slovanské země, hlavně Polsko a Rusko, nyní je poptávka i z USA.
V minulém roce podnik z hektaru sklízel kolem jedné tuny máku, odbyt měl dobrý. Farmářské ceny se podle kvality a doby prodeje pohybovaly od 27 Kč do 40 Kč. Málek nečeká v tomto směru výrazný zvrat ani letos. Letošní sklizeň by mohla začít do dvou týdnů. Úroda bude pěkná, pokud porosty nepoškodí déšť nebo kroupy.
Málek si postěžoval, že začíná váznout odbyt makoviny, protože výkup omezuje výrobce léčiv Zentiva. Pokud se makovina neprodá, pak je rentabilita nižší asi o třicet procent. Ale pořád bude ještě lepší, než u jiných plodin, uzavřel Málek.
Na Vysočině je skoro dvanáct procent ploch z 58 000 hektarů máku v zemi. Rozlohou již maková pole v regionu zaostávají za tradičními bramborami pouze o třetinu.
Brambory nyní na Vysočině zabírají asi deset tisíc hektarů. Farmáři omezili jejich pěstování, protože část produkce z loňské rekordní úrody prodali se ztrátou. Přadný len se v kraji pěstuje na necelých 1400 hektarech, zatímco loni to bylo skoro 1700 hektarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down