05.09.2005 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy prvních zón na Šumavě se mají radikálně rozrůst

Asi na 68 tisících hektarů se dnes rozkládá Národní park Šumava a cráněná krajinná oblast Šumava. Z toho asi 13 procent leží v nejpřísněji chráněné první zóně. V ní vyloučilo součané vedení parku jakékoliv zásahy na tlumení přemnoženého kůrovce. Na dnešní tiskové konferenci přišla Správa NPŠ s plánem zvětšit první zónu z dnešních asi osmi tisíc hektarů na asi 26 tisíc ha, tj. zhruba 39 procent jeho cekové rozlohy.

Plán má nyní posoudit ministerstvo životního prostředí a vajádří se k němu krajské úřady, ekologové a obce ležící na území parku. Plán nyní posoudí ministerstvo životního prostředí. Vyjádřit se k němu budou moci také krajské úřady, ekologové a obce, jejichž pozemky leží na území parku. První zóna by podle představ správy NPŠ měla
zabírat 39 procent celkové rozlohy. Ředitel správy parku Alois Pavlíčko, soudí, že o podstatné části rozšíření parku nebude žádná diskuse. O zbytku budou jednat. Správa počítá s tím, že bude muset doložit, že ve druhých a třetích zónách
bude aktivně pečovat o eliminaci možných vlivů z první zóny. Podle správy NPŠ by režim mohl v podle nich v nezpochybnitelných oblastech, kterými jsou Modravské slatě, Vltavský luhu a Trojmezenská hornatina, platit ještě letos. Nový plán zaké počítá se snížením počtu částí prvních zón z dnešních 135 na 59. Změnit by se měly i další zóny: druhá by se měla zmenšit asi o 600 ha a snížit by se měla i rozloha třetí zóny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 36MB (7.2% of 500MB)