30.06.2008 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy technického konopí letos klesly

Plochy oseté technickým konopím letos v České republice klesly o více než dvě třetiny z loňských 1600 hektarů na 500 hektarů. Výrazný úbytek je podle předsedkyně Konopářského svazu Marie Široká způsoben tím, že jedno ze čtyř tuzemských zpracovatelských center technického konopí letos v květnu ukončilo činnost.

Svaz odhaduje, že letošní pokles ploch s technickým konopím je jen dočasný a v následujících letech se plodina u nás bude pěstovat až na několika tisících hektarech. Svůj optimismus vysvětluje tím, že nyní v ČR probíhá výzkum dalšího uplatnění konopí v různých oblastech průmyslu. Navíc se modernizují zpracovatelské kapacity a měla by být zprovozněna nová linka na produkci automobilových komponentů, při jejichž výrobě se konopí využívá.
Do letošního května byla u nás v provozu čtyři zpracovatelská centra, a to v Bukovicích na Teplicku, v Chlumu u Rakovníka, v Kácově a v Hodoníně na Moravě. Jejich kapacita byla 31,37 tisíce tun konopných stonků a 7580 tun konopných vláken ročně. Hodonínské centrum ale v květnu ukončilo činnost a zpracovatelské kapacity v Chlumu nyní procházejí rekonstrukcí.
Tuzemská produkce konopí se zatím využívá hlavně pro energetické účely. Roste totiž zájem o ekopaliva a z dřevitého konopného odpadu - pazdeří - se lisují ekobrikety pro domácnosti i pro elektrárny. Vypěstované konopí se používá také v papírenství.
Velký zájem je podle Široké o stavební izolační materiály z přírodních vláken. Ty se ale do Česka zatím dovážejí. Z konopného semínka se lisuje olej, který odebírají některé české kosmetické společnosti, vyrábějící zdravotní kosmetiku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down