Plzeň koupí stroj na ekologickou likvidaci plevele

Až pět milionů vyčlenila Plzeň na pořízení speciálního stroje, kterým bude město ekologicky likvidovat plevel v parcích, sadech, výsadbách či kolem chodníků. Stroj nebude používat žádnou chemii, plevel zničí pouze horkou parou.

Mimo vegetační období město samohybný stroj využije například na čištění mobiliáře, graffiti ze stěn městských budov nebo plakátů ze sloupů veřejného osvětlení. Uvedl to primátor Martin Zrzavecký. "Jde o nosič, který má vpředu speciální lištu s několika tryskami. Z každé z nich stříká na zem horká voda o teplotě zhruba 100 stupňů Celsia. Stroj si sám pomocí senzorů detekuje, kde je plevel a sám zapíná příslušné trysky. Jednodušší variantou je manuální obsluha trysek řidičem z kabiny, který pozoruje, kde je plevel," popsal. Cena stroje se pohybuje mezi 2,5 až 5,5 milionu korun, radnice vypíše výběrové řízení.
Ekologicky nezávadná horká pára se dostane do rostliny a poškodí její bílkoviny, takže nadzemní část odumře. Horká voda zároveň pronikne až ke kořenům a po třetí až osmé aplikaci se kořen tak vysílí, že původní matečná rostlina odumře úplně. "To je zásadní rozdíl mezi metodami, které fungují na principu horkého vzduchu nebo infračerveného záření, které sice nadzemní zelenou část rostliny spálí shora jako plamen, ale nezničí kořeny a plevel znovu rychle vyraší," vysvětlil primátorův náměstek odpovědný za životní prostředí Petr Náhlík.
Podobná zařízení se v západní Evropě používají už dlouho. "Ve veřejném prostoru se herbicidy na bázi glyfosátu používají již jen ojediněle," řekla Lucie Davídková ze Správy veřejného statku města Plzně, která pečuje o městskou zeleň. Stroj je podle ní ideální díky široké liště na velká náměstí, která se běžně odplevelují chemicky, ale díky možnosti vypínání trysek i na užší parkové cesty.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down