28.10.2008 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plzeňské pivo prý chutná stále stejně

Nejznámější české pivo Pilsner Urquell má po 111 letech stejnou chuť i kvalitu. Zjistila to švýcarská laboratoř Labor Veritas z Curychu, která testovala stejnou značku už v roce 1897. Podle výsledků měření jsou odchylky minimální v řádu setin až desetin procenta. Jsou stejné jako rozdíly mezi várkami Pilsneru Urquell vyráběné současnou moderní technologií, uvedl Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje.

"To, co řekla nezávislá švýcarská laboratoř, která zkoumá potraviny z celého světa, potvrzuje slova několika generací našich sládků o tom, že pivo je stále stejné, i když se zásadně změnila výrobní technologie," soudí Jurina. Původní postupy při vaření piva zůstávají a garantují tradiční chuť. "Ležák má stejné charakteristické vlastnosti tehdy i dnes," řekl starší obchodní sládek Václav Berka.
Labor Veritas je nástupnickou laboratoří ze St. Gallen, která v roce 1897 provedla nejstarší rozbor Pilsner Urquellu, který mají v Prazdroji k dispozici. Výsledky Švýcarů potvrdila také česká laboratoř Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. Měření z roku 1897 objevili nedávno v archivu pivovaru. Je pod nimi podepsána chemická laboratoř v St. Gallen a Lučební výzkumný ústav v Plzni.
Pilsner Urquell už se vyrábí v Plzni 166 let. Vzorky každodenního stáčení degustují odborníci denně. Pivo zrající v nerezových tancích porovnávají s mokem dozrávajícím v dubových sudech. Dále porovnávají konkurenční piva a plzeňská piva s jinými dobami ležení apod.
Unikátnost chuti piva zajišťuje podle Berky především skutečný extrakt, který má hodnotu pět procent, zatímco ostatní české ležáky jsou v pásmu 3,8 až 4,3 procenta, zahraniční 3,0 až 3,8.
V roce 1897 byl plzeňský pivovar druhým největším výrobcem piva v Rakousku-Uhersku, vyvážel ho do mnoha zemí Evropy i USA. O rok později si nechal zaregistrovat značku Pilsner Urquell, nyní nejvíce exportované pivo z ČR. Loni ho firma vyvezla 675 tisíc hl do 55 zemí, meziročně o 4,5 procenta více.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down