Plzeňský kraj finančně podpoří studenty a učně v zemědělství

Kritický nedostatek zaměstnanců v zemědělství začal řešit Plzeňský kraj spolu s Agrární komorou ČR, školami a farmáři. Od září bude kraj poskytovat studentům a učňům finanční podporu. Založil také pracovní skupinu na odborné vzdělávání v zemědělství, do níž chce nalákat i firmy z oboru, které budou poskytovat stipendia. Uvedla to hejtmanova náměstkyně Ivana Bartošová. Kraj tím chce omezit stěhování obyvatel z odlehlých oblastí regionu do měst.

Studentům a učňům zemědělských oborů bude kraj poskytovat 500 korun na ubytování na měsíc a žáci prvních ročníků dále dostanou kufřík s nářadím. Tímto způsobem postupuje už tři roky u strojních a stavebních oborů, kde se mu počet zájemců podařilo zvýšit. Ročně na to zatím vydává kraj téměř jeden milion korun, nyní přibudou další desetitisíce korun pro žáky zemědělských oborů, kterých je méně.

Menší zájem o vysokoškolské studium agronomie a zootechniky pociťuje také Česká zemědělská univerzita, která má v kraji konzultační středisko v Klatovech. Farmy hlásí velké problémy se sháněním agronomů, zootechniků i opravářů strojů. Díky mechanizaci nebyl v minulých letech úbytek lidí tak citelný, nyní už je pro řadu firem kritický.

Kraj má už několik let pracovní skupinu pro technické vzdělávání. Užší týmy, v nichž budou farmy z regionu, se budou scházet dvakrát do měsíce. Už letos zmapují potřeby ve všech částech kraje. Kraj nepůjde cestou útlumu oborů ani jejich masivního posilování, protože je stále cítit demografický pokles.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down