Plzeňský kraj postaví v učilišti stáj s výrobou sýrů a tvarohu

Plzeňský kraj staví na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Horšovském Týně na Domažlicku zhruba za 40 milionů Kč výcvikovou stáj pro skot s minimlékárnou. Studenti budou vyrábět a prodávat sýry a tvaroh, možná mléko, řekla náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj). Projekt většinově uhradí evropský program IROP.

"Plně robotickou stáj bude organizovat a plně využívat škola. Stavba je v běhu, už jsme měli být hotoví. Bohužel jsme museli vypovědět smlouvu s dodavatelem, který nedodržoval termíny a nebyl dále schopen z finančních důvodů stavbu realizovat," uvedla náměstkyně. Stavba se tak prodlouží o rok. Krajský centrální nákup už připravil výběrové řízení na nového dodavatele, teď jedná s bývalým zhotovitelem o převzetí dokumentace a hotových částí stavby, za které už kraj zaplatil. Pořídil už dojicí techniku, v běhu je nákup dojnic z Dánska.
Středoškoláci a učni už nyní vyrábějí kozí sýry, které také prodávají. "Máme tam kozy, ovce, veškeré domácí zvířectvo a dvě krávy," uvedla Bartošová. Kraj pořídí 20 menších dojnic mléčného plemene jersey, které se žáci nebudou bát obsluhovat. Tvaroh a sýry budou prodávat ze dvora, na farmářských trzích a v obchodech.
Krajský školní statek v Horšovském Týně má rozlohu přes 500 hektarů. Jde o historickou oboru, kde většinově hospodaří nájemce Agro Staňkov a asi na 20 hektarech žáci s mistry. Vykonávají tam veškeré činnosti, od osevních plánů, orby, setí a sklizně po provoz vlastního penzionu včetně kuchyně a restaurace. "Děti tam pracují i v létě na dobrovolných brigádách," řekla Bartošová. Škola s více než 200 žáky a vlastním internátem letos otevřela nový obor farmář, který se hned naplnil 15 žáky a zájem se má zvyšovat. "Letos se ale nepodařilo naplnit čtyřletý maturitní obor agropodnikání, asi z obavy před povinnou maturitou z matematiky," uvedla. Kraj chce, aby její forma byla variantní podle oborů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down