Plzeňský kraj zpracuje do jednoho až 1,5 roku Regionální strategii adaptačních opatření (ReSAO). Má zevrubně zmapovat celý region a říci, co by bylo nejlepší v budoucích desetiletích v krajině změnit a napravit, aby to přineslo největší přínos pro zadržování vody v krajině a pro lepší zabraňování povodním, uvedl na jednání správního výboru Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) náměstek hejtmana Josef Bernard.
Koncept komplexního řešení sucha a povodní vznikl v západních zemích, v ČR jsou v něm nejdále Pardubický kraj, ale i Moravskoslezský a Liberecký kraj. Strategie, která má být vysoutěžená do dvou měsíců, přijde podle Bernarda zhruba na dva miliony korun. "Stanovujeme kvalifikační požadavky, termín plnění a rozsah díla," řekl.
ReSAO rozdělí kraj do 20 až 25 menších prioritních území, třeba tři krát tři kilometry, kde detailně rozpracuje adaptační opatření, tedy stavby. "Třeba se vrátí narovnaný a zabetonovaný vodní tok do historické podoby a vznikne tam přírodní niva k zachycení vody v krajině," uvedl Bernard. Strategie řekne, co by šlo udělat nejrychleji a co je realizovatelné.
Půjde o multikriteriální analýzu. Každou prioritní oblast bude hodnotit 97 ukazatelů. Kraj chce využívat hlavně obce, ale i odborníky, majitele pozemků, zemědělce i projektové manažery. Opatření, která ze strategie vyplynou, by se měla ve střednědobém horizontu realizovat a teprve za desítky let začnou přinášet efekty v krajině.*