23.09.2008 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plzeňský Prazdroj zvýší ceny piva

Plzeňský Prazdroj zdraží od listopadu pivo v průměru o čtyři procenta. Firma se zhruba padesátiprocentním podílem na českém trhu zvýší zřejmě ceny všech svých značek. Jejich konkrétní výši zatím největší český pivovar neuvedl. Důvodem zdražení jsou výrazné nárůsty cen sladu a chmelu i dalších nákladů, řekl generální ředitel Mike Short.

Prazdroj, naposledy zvýšil ceny loni v listopadu o šest procent. Cena půllitru Pilsner Urquellu vzrostla o korunu na 18,90 Kč. Desítka Gambrinus, nejprodávanější české pivo, zdražila o 70 haléřů na 12,20 Kč. Lahvové druhy podražily méně. Restaurace nárůsty většinou kopírovaly, některé zvedly ceny mírně více. Prazdroj zdražoval také v roce 2006, a to dvakrát - v listopadu a v únoru.
Podle agenturních informací by mělo zdražení sudových výčepních piv, tedy desítek, činit od listopadu zhruba 70 haléřů na půllitr. U ležáků, tedy vícestupňových piv, zhruba korunu. Restauracím a obchodům se zdraží nákup piva v rozmezí tří až pěti procent.
Ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý už v polovině roku tvrdil, že pivo musí letos zdražit. "Ceny sladovnického ječmene jsou téměř dvojnásobné než před dvěma lety; ječmen tvoří čtvrtinu nákladů na výrobu piva," vysvětlil. Ceny ječmene sice díky velmi dobré letošní úrodě i výnosu klesly, ale pouze mírně.
Zdražení piva nevyloučil ani Budvar. Kdy a o kolik to bude, není zatím jasné. "Vývoj konkurenčních cen i nákladů sledujeme, máme však nezávislou cenovou politiku. V tuto chvíli nemůžu být konkrétnější," řekl ČTK mluvčí pivovaru Petr Samec.
Ostatní pivovary zatím o zdražení hovořit nechtějí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down