Plzeňský Stock hledá nové trhy

Stagnace domácí poptávky po lihovinách donutila Stock Plzeň - Božkov k hledání nových exportních teritorií pro vývoz jeho produktů, hlavně klasického a citronového fernetu. K tradičně nejsilnějšímu Slovensku přibylo v prvním pololetí osm nových zemí, uvedl šéf prodeje a marketingu Richard Švéda.

Stock uzavřel smlouvy v Německu, Norsku, Srbsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Estonsku a Libanonu. Loni vyvezla likérka 3,4 milionu litrů lihovin, 12 procent produkce. Za letošní první pololetí se podíl vývozu zvýšil na 15 procent. Objem v litrech firma neuvedla. Kromě fernetů patří k žádaným vývozním artiklům Vodka Amundsen včetně ochucených druhů a Brandy Stock.
Nejdůležitějším exportním trhem Stocku zůstává Slovensko. „Vývoz do dalších zemí není zásadní z hlediska objemů, ale kvůli budování pozic pro další kontrakty,“ dodal ředitel. Podle něj ale také nová exportní teritoria výrazně promluvila do odbytu firmy.
„Prodeje v ČR stále držíme na loňské úrovni, kdy jsme dosáhli nejvyššího odbytu v historii 27,5 milionu litrů lihovin. Pro další růst na domácím trhu ale už v současné situaci mnoho prostoru není. Proto se více než v minulosti soustřeďujeme na export,“ řekl Švéda.
Likérka letos, podobně jako česká dvojka Granette z Ústí nad Labem, odhaduje pětiprocentní pokles prodejů na domácím trhu. Způsobí to hlavně ekonomická krize, kdy se lidé snaží kupovat levnější produkty, a významný nárůst černého trhu s lihovinami. Pokles bude nejvyšší ve středním cenovém segmentu, lidé se přesouvají k levnějším značkám. Podle Švédy letos extrémně roste černý trh, hlavně v restauracích a barech. Lidé hledají levné lihoviny, dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *