Po dvou letech covidu doufá provozovatel agroturistiky na Blanensku v lepší rok

Agrocentrum Ohrada z Vísek na Blanensku doufá, že po dvou letech, kdy podnikání brzdila pandemie covidu, bude letošní rok příznivější. Podle jednatele Karla Kamby by měla vláda říct, zda mohou podnikatelé očekávat kompenzace za listopad a prosinec, kdy do restauraci nesměli neočkovaní a tržby se citelně propadly. Zatím jsou podnikatelé v nejistotě, řekl. S kolegy z okolí se snaží rozjet destinační management a propagovat společně oblast Boskovicka, Blanenska a Moravského krasu, aby lidé zase začali jezdit jako před pandemií.

To, že někteří po různých omezeních zůstávají raději doma, vidí na produkci vlastního minipivovaru, který měl před pandemií výstav okolo 1300 hektolitrů a během koronavirové krize spadl na 800 až 900. "Lidé si zvykli kupovat si pivo do garáže. Bylo by fajn, aby zase přišli do restaurace," řekl Kamba. Zatím neví, jak se podnikání dotkne válka na Ukrajině. V menším hotelu své společnosti v Letovicích nabídl ubytování uprchlíkům, kteří zde už měli část rodiny. Přemýšlí o zaměstnání některých v době, kdy je obtížné sehnat od jara do podzimu brigádníky. "Během covidu jsme počet zaměstnanců snížili. Sehnat brigádníky není lehké, protože jdou radši do supermarketu, kde se nemusí pracovat o víkendech. Takže by nám někteří uprchlíci určitě mohli pomoct v kuchyni či za barem," přemýšlí Kamba, který začal podnik spojující chov masného skotu a turismus provozovat od roku 2004 v bývalém kravíně. Později postavil minipivovar. Turistům nabízí vedle ubytování a restaurace i wellnes s pivními lázněmi. Zájemci si mohou objednat jízdu na koni a v blízkosti se pasou krávy. "Udržujeme průběžně stádo se 40 krávami, býky a telaty, maso si necháváme zrát. Máme 30 hektarů, na kterých paseme a děláme seno," přiblížil hospodaření Kamba. Spojuje tak malé rodinné zemědělství s udržitelnou turistikou. Jak ji správně podpořit, řešil dnes s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), kterého přiměla k cestě na Blanensko místní senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), aby si vyslechl názory místních, převážně menších a středních farmářů a řešil s nimi podněty k novému systému dotací, jenž má platit od příštího roku. Měl by pomoct hlavně farmářům s pozemky do 150 hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down