Po rekordu se čeká propad

Průměrného čistého zisku 6242 korun na hektar dosáhly podle interního šetření Zemědělského svazu ČR oslovené zemědělské podniky v minulém roce. Pokud výsledek přepočteme na výměru užívané zemědělské půdy v ČR, pak lze očekávat za celé odvětví zemědělství zisk až ve výši 22 miliard korun. To je výrazně více než v předchozím roce, kdy byl čistý zisk odvětví na úrovni 9,1 miliardy korun. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha na tiskové konferenci, která se konala minulý týden v Praze.

Pýcha však poukázal na to, že v letošním roce se naopak očekává dramatický propad hospodářského výsledku. pokud se nestane něco mimořádného. Od podzimu loňského roku totiž již výkupní ceny řady zemědělských produktů klesají, na druhé straně se do hospodaření podniků naplno promítne loňský růst nákladů. Podle něj navíc v důsledku radikální změny vládní agrární politiky produkční zemědělci od letoška přicházejí o významnou část dotací. To je navíc doprovázeno nárůstem povinností a omezení, které musí zemědělci plnit, což povede k dalšímu snižování příjmů a zvyšování nákladů. Pýcha připomněl, že za loňským mimořádným výsledkem stojí příznivý souběh dvou faktorů. Po mnoha letech stagnace vloni došlo k růstu výkupních cen agrárních komodit, což se příznivě projevilo na tržbách. Podle něj ceny vstupů na nákladové straně sice také významně rostly, ale to se z větší části promítne až do výsledků letošního roku. Většina zemědělských podnikatelů totiž vloni ještě používala osiva a hnojiva nakoupená za předkrizové ceny a také jim dobíhaly fixace nižších cen energií. Před vývojem v letošním roce varoval i ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který loňský rok označil za mimořádný vzhledem k vnějším podmínkám. „Loňský rok byl úspěšný co do ziskovosti pro zemědělské podniky, letošní rok může vyjít obráceným způsobem, může dojít k velkým problémům,“ řekl novinářům po jednání vlády. Současný pokles cen energií a hnojiv se podle něj může ve výsledcích zemědělců projevit až v příštím roce. Pýcha poznamenal, že zemědělci loni kvůli obavám z vývoje ekonomiky a vysoké inflace odkládali investice, což lze očekávat i letos.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down