Po suchu loni objem srážek v povodí Moravy a Dyje dosáhl průměru

Po dvou letech sucha se loni opět objem srážek v povodí Moravy a Dyje dostal alespoň na dlouhodobý průměr. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2019, kterou dnes zveřejnil na svém webu státní podnik Povodí Moravy. O rok dříve přitom byla bilance v povodí nejhorší od roku 2003, kdy Povodí Moravy začalo s měřením.

V povodí Moravy loni podle zprávy spadlo asi 104 procent dlouhodobého průměru objemu srážek. "Rok tedy byl srážkově normální. Srážkový normál byl překročen v pěti měsících," píše se ve zprávě. Nejvíce napršelo v květnu, asi o polovinu více než obvykle. Naopak nejméně pršelo v dubnu, kdy spadly jen asi dvě třetiny normálního objemu srážek. V roce 2018 přitom v povodí Moravy spadlo jen 74 procent obvyklého objemu srážek.

V povodí Dyje byl úhrn srážek za loňský rok zcela shodný s dlouhodobým normálem. O rok dříve přitom spadlo na Dyji jen 80 procent dlouhodobého průměru objemu srážek. Nejbohatší na srážky byly leden a květen a nejsušší naopak duben a únor.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down