Veterináři zhruba po 2,5 letech zjistili v Česku výskyt nebezpečného parazita svalovce (Trichinella). Šlo o larvy u dvou kusů divočáků dovezených do Karlovarského kraje z Polska, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Obě prasata budou zlikvidována v asanačním podniku.
Naposledy tohoto parazita našli veterináři v létě 2019 u divočáka uloveného v Bystřici pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji, předtím na konci roku 2018 na Frýdlantsku v Libereckém kraji také u divočáka.
Svalovec napadá hlavně bránici, žvýkací svaly a jazyk. Onemocnění, které způsobuje, se nazývá trichinelóza. Při větší invazi působí horečky, třes a křeč dýchacích svalů. Ve výjimečných případech je toto onemocnění smrtelné, poslední úmrtí člověka v českých zemích je evidováno v 50. letech minulého století. Pro lidi je nebezpečné maso nedostatečně tepelně opracované. Maso divokých prasat se proto doporučuje vždy dobře a dlouho péct či vařit.
Dva kusy nakažených prasat byly součástí zásilky více než 200 kusů dovezených na silvestra do zvěřinového závodu. "Provozovatel splnil svou povinnost a příjem zásilky řádně ohlásil místně příslušné krajské veterinární správě. Ta následně hned po příjmu zásilky v rámci veterinární prohlídky odebrala vzorky a ty odeslala k vyšetření do Státního veterinárního ústavu," dodal mluvčí.
Svalovec u domácích zvířat parazituje nejčastěji u prasat, psů, koček a koní. U divokých zvířat se vyskytuje hlavně u divokých prasat, drobných hlodavců, lišek, nutrií, tchořů, jezevců či vlků. V Česku se problém týká hlavně divočáků, u domácích prasat se svalovec v českých chovech nevyskytuje.*