Na zisku zemědělství v posledních dvou letech se podílí růst dotací. Objem podpor do zemědělství se v roce 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie, se zvedl zhruba na 26 miliard korun z předchozích přibližně 13,2 miliardy korun. Vloni činily již kolem 29 miliard a mají nadále stoupat. Zemědělství vykázalo v roce 2004 zisk 8,9 miliardy korun a vloni 7,6 miliardy korun. Pět let před vstupem do EU bylo převážně ztrátové. Zemědělci však poukazují, že s otevřením trhu sílí dovoz některých komodit, roste konkurence a výdělky z jejich výroby klesají.
V unii je zájem o české hovězí, vepřové, mléko nebo mladý skot pro další odchov, uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Producentům mléka se díky lukrativnějším vývozům podařilo vymoci si vyšší cenu i na domácích zpracovatelích. Zároveň ale narůstá dovoz některých surovin pro domácí potravinářský průmysl. Například u masa se loni vlivem importů prohloubil celkový schodek zahraničního obchodu o 42 procent. Domácí produkce hovězího klesla o 13 procent, vepřového o 14 procent, ukázal také na nevýhody členství.
Celkově na úroveň zemědělské produkce vstup ČR do EU pozitivní vliv neměl, míní předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Loni byla podle něj výroba ve stálých cenách odhadem nejnižší za posledních patnáct let. Pokles přitom vykazuje živočišná produkce. Ani vývoj cen po vstupu do EU nebyl podle Jirovského pro zemědělce příznivý a farmářské ceny loni meziročně klesly téměř o desetinu.
Radikální změna po vstupu Česka do unie podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Stanislavy Němce nenastala. Domnívá se, že ČR během uplynulých dvou let spíš propáslo šanci změnit strukturu zemědělství tak, aby se mimo jiné omezily problémy s nadprodukcí některých komodit. Dotací sice teče do odvětví víc, ale dotační politika některé problémy spíš stimuluje. Podpory navíc nahrazují nižší tržby, což je začarovaný kruh.