Po vstupu do unie by produkce neměla poklesnout

Mírně vyšší úroveň tuzemské zemědělské produkce po vstupu ČR do EU by měly zaručit podmínky, které chce vyjednat ministerstvo zemědělství. I přesto by pak měl být rozměr českého zemědělství v EU o 25 procent nižší než před transformací. Uvedl to ministr zemědělství ČR Jan Fencl.

Resort bude podle pozičního dokumentu při vyjednávání národních kvót požadovat základní plochu 2,4 miliónu hektarů pro plodiny pěstované na orné půdě, kvótu na mléko 3,1 miliardy kilogramů, kvótu na cukr 505 000 tun a kvótu na škrob 45 000 tun. V případě prémií za nepřekročení stanoveného omezení ČR požaduje limit 305 tisíc býků a volů, 230 tisíc krav bez tržní produkce mléka a 530 tisíc porážek skotu ročně. Nyní je v ČR asi 250 tisíc býků a volů a asi 80 tisíc krav bez tržní produkce mléka.
Vyjednání národních kvót bude podle Fencla náročné,
protože zemědělská produkce v letech 1989 až 1998 poklesla asi o 28 procent, což podle jeho soudu způsobil pokus liberalizovat trh vedle regulovaného trhu EU. Vyjednavači by podle něj měli k této recesi odvětví přihlédnout a dohodnout lepší pozici, než je současná úroveň produkce v ČR. Pokles pod nynější rozměr zemědělství ministerstvo zemědělství nepřipustí, dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *