Ode dneška platí v České republice pro podnikatelské chovy zákaz pobytu drůbeže ve venkovních výbězích. Tento zákaz musí splnit nejpozději do konce února. Podle mimořádných opatření mají chovatelé - podnikatelé povinnost chránit chovy před vniknutím ptactva, například do oken a větráků umístit sítě. Při podezřelých příznacích v chovu, nižším příjmu potravy a vody, úbytku snášky vajec nebo vyšší úmrtnosti musí o tom informovat veterináře.
Od března vstoupí v platnost zákaz výstav a trhů drůbeže a ptáků. Výjimky z obou omezení může udělit pouze Krajská veterinární správa.
Podle údajů ministerstva zemědělství je v ČR asi sedm set velkochovů a statisíce malých chovatelů drůbeže. Těch se zákaz venkovního výběhu netýká. Rozhodující část domácí produkce drůbežího masa, kuřata a jejich výkrm je soustředěn do krytých hal. Podobně je tomu u krůt, uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Vlasty Lukšanové. V produkci vajec je farem s výběhy jen minimálně. Problémy s opatřením ale mohou mít chovatelé vodní drůbeže, kterých je v tuzemsku maximálně dvacet.