14.04.2014 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počasí je zatím příznivé

Letošní počasí zatím zemědělcům přeje. Vývoj ozimých plodin i polní práce jsou až o několik týdnů dále, než je obvyklé. Po mírné zimě je naopak nebezpečí vyššího výskytu škůdců a chorob, řekli zástupci zemědělských organizací. Polní práce, ale i vývoj ozimů jsou díky vyšším teplotám i možnosti vjet do suchého terénu urychleny řádově o týdny, uvedla mluvčí Agrární komory Dana Večeřová s tím, že letošní úrodu je však ještě předčasné předpovídat..

Pokud by vše probíhalo v normálu, může být podle Večeřové úroda velmi dobrá až výborná. Avšak i na základě zkušeností z posledních let zemědělci vědí, že může během pár hodin přijít mráz, krupobití nebo silné deště, které mohou poškodit úrodu jak v jednotlivých regionech, tak v celé zemi. Absence mrazů přes zimu nemá však pro farmáře pouze pozitiva. Pokud nemrzne, zvyšuje se riziko výskytu škůdců, kterých zimu přežije více, než pokud by mrzlo, a chorob napadajících porosty.

Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka proběhlo setí jarních plodin letos o čtrnáct dní až měsíc dříve, než je běžné. Oproti loňsku, kdy naopak dlouhá zima začátek prací na polích nezvykle oddálila, je časový posun patrný ještě více. Jak uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík, vegetace se proti loňsku posunula o dvacet až třicet dní dopředu. Na druhou stranu až do 20. května mohou přijít jarní mrazy.

Podle Stehlíka po celkem vydatných nedávných deštích je i stav jak ozimů, tak jařin příznivý. Nyní bude podle něj záležet na počasí v dubnu a květnu. Naopak jihomoravští zemědělci ještě minulý týden čekali, že nejbližších deset dní přinese alespoň nějaké srážky, které mohou leccos zachránit. Deficit vlhkosti v půdě je nejvýraznější na Znojemsku, ale voda chybí i v dalších okresech. Už nyní lze říct, že kvůli suchu bude úroda pšenice nižší. Podle ředitele Pomony Těšetice ze Znojemska Iva Pokorného rostliny nyní žijí z podstaty. U ozimé pšenice zasychají vytvořené odnože, což znamená, že se redukuje počet klasů. Na chudších půdách na Znojemsku už někteří zemědělci dokonce raději ozimou pšenici zaorali a ještě vysévají kukuřici. "My ještě počkáme zhruba deset dnů, jestli nebude pršet, protože hospodaříme na dobrých půdách," řekl Pokorný, jehož podnik začal s výsevem kukuřice předminulý týden. "Kukuřice to ještě dožene, když přijde vláha později," doplnil. Na pozemcích Pomony letos napršelo pouhých 27 milimetrů srážek, z toho 16 v lednu. „Předloni to bylo podobně špatné,“ připomněl sucha a mizernou úrodu před dvěma lety Pokorný. Jen o málo lépe na tom jsou na Hodonínsku. „Spadlo nám do 40 milimetrů srážek,“ řekl agronom firmy Agro Žádovice Milan Jurčík. Průměrný roční úhrn je přitom kolem 550 milimetrů. Na řepce podle něj ještě sucho tolik vidět není, více však na pšenici, objevuje se také problém s padlím. „Další škůdci jsou jen drobným problémem,“ řekl Jurčík. Při setí kukuřice se snaží využít maximum vlhkosti v půdě. „Sejeme co nejhlouběji a kypříme jen mělce,“ vysvětlil Jurčík s tím, že růst rostlin je nyní maximálně úsporný, protože se snaží dokončit vegetaci.
Zatímco loni kvůli dlouhé zimě začaly jarní práce se zhruba dvoutýdenním zpožděním, letos má příroda naopak stejně dlouhý náskok proti průměru. Předpověď počasí Českého hydrometeorologického ústavu slibuje na tento týden na jižní Moravě příliv vlhkého vzduchu, ale nejvýše přeháňky, trvalý déšť nikoliv.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down