Počasí letos zpomaluje sklizeň

Nepříznivé počasí letos v České republice zpomalilo žně a pěstitelé měli počátkem minulého týdne sklizeno obilí pouze z necelého jednoho procenta tuzemských polí. Podle poradce prezidenta Agrární komory ČR Jana Záhorky ještě kombajny nevjely do polí v Karlovarském kraji a na Liberecku teprve sklizeň zahájili.

„Sklizeň začala ve srovnání s loňským rokem dříve, ale masivnější nástup do sklizně brzdí časté bouřky a lijáky,“ uvedl Záhorka, podle kterého bylo do minulého úterý bylo sklizeno 13 428 hektarů obilovin, což je necelé jedno procento z celkové sklizňové plochy téměř 1,35 milionu hektarů. Z toho pšenice byla sklizena jen na 1151 hektarech a ozimý ječmen na 12 277 hektarech. Přitom například v roce 2008 byla v polovině července posekána již polovina tuzemských ploch ozimého ječmene, letos je to jen 12 procent. Navíc byla v roce 2008 plocha ozimého ječmene více než 141 tisíc hektarů, tedy výrazně větší než letos, kdy činí necelých 101 tisíc hektarů, upozornil Záhorka. U ozimé pšenice nyní hektarový výnos podle něj činí čtyři tuny, zatímco loňský průměr byl 4,99 tuny.
Jenom průměrnou sklizeň letos očekávají zemědělci v Ústeckém kraji. Na rozdíl od předchozích let je sice tolik netrápilo extrémní počasí, ale dobrý rok vypadá také jinak, řekl předseda krajské agrární komory František Loudát. Žně by v kraji měly začít koncem července. I když zde bylo letošní jaro spíš suché a přitom bez velkého horka, zemědělci z něj stejně příliš velkou radost nemají. „Je to dáno nestálým počasím, které se letos sice vyhnulo extrémům, ale na druhou stranu třeba déšť nebo sucho nepřišlo v ten správný moment, který by si vegetační období rostlin žádalo,“ řekl Loudát.
Prudké lijáky a lokální záplavy zbrzdily první červencový týden začátek žní ve Zlínském kraji. Zatímco v předchozích letech někteří farmáři ozimý ječmen, v tuto dobu už sklízeli, letos do polí vyjeli až minulý týden. „Žně jsou na začátku. V současné době máme sklizeno asi tři procenta. Žně začaly na Vsetínsku a Uherskohradišťsku, na Kroměřížsku zatím ještě nevyjeli,“ řekl minulý týden krajský předseda agrární komory Josef Radílek. „Pokud nás nepřekvapí mimořádně nepříznivé počasí, očekáváme, že výnosy letos budou mírně vyšší než loni,“ uvedl Radílek.
Minulý týden se také začaly pomalu rozbíhat žně Na Vysočině. Někde už kombajny začaly sklízet ozimý ječmen. Podle odhadu ČSÚ by se z hektaru mohlo na Vysočině v průměru sklízet kolem 4,4 tuny obilí, tedy o něco víc než loni. Podle pěstitelů ale bude ještě hodně záležet na počasí. „Dokud to není sklizené, těžko hodnotit,“ uvedl ředitel žďárské agrární komory Václav Špaček. Po víkendových bouřkách s prudkými dešti například dost polehl mák.
Na Liberecku začaly naplno žně teprve v polovině minulého týdne. Dozrávání obilí a řepky zde zpomalilo chladné a deštivé počasí, na druhou stranu déšť obilovinám prospěl a zrno je větší, uvedl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou, s tím, že úroda nebude podle prvních odhadů nijak rekordní. „Měla by být ale lepší než ta loňská, i když řepky zatím nevypadají moc dobře,“ řekl Teplý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *