Počasí v květnu a červnu ovlivní další vývoj kůrovce

Průběh počasí v měsících květen a červen bude mít podstatný vliv na vývoj kůrovce, zatím nelze ale odhadnout, jak velké je riziko kůrovcové kalamity. Kdyby chladné počasí v následujících týdnech oslabilo první generaci kůrovce, pak by škody nemusely být tak velké. Lesáci již instalovali lapáky a lapače, aby podchytili rojení škůdce hned od počátku, řekla specialistka krajského inspektorátu Lesů ČR Zdeňka Hajleková.

Aktuální údaje o množství lapáků a těžbě napadených stromů bude mít Hajleková k dispozici až za několik dnů. Kůrovec se podle ní začal rojit o víkendu, který byl velmi teplý. První odchyty byly dost velké, ale nyní po ochlazení časí má na vývoj kůrovce ohromný vliv,“ řekla ČTK. V případě, že by chladné počasí vydrželo během května a června, první generace kůrovce by nebyla podle ní tak silná a škody by nemusely být tak velké.
Hajleková připomněla situaci v roce 2003, kdy bylo suché a teplé počasí. Způsobilo zrození tří i čtyř generací kůrovce. Loni pomohlo chladnější jaro a zrodily se tak v průměru jen dvě generace. Jejich další vývoj nyní musí lesáci bedlivě hlídat, dodala.
Kontrolu lesů proti řádění kůrovce ale ve středních Čechách komplikuje podle Hajlekové řada soukromých vlastníků a někdy i nedostatečný dohled odborníků. Šíření kůrovce napomáhají i chyby předků, kteří kvůli vidině rychlého zisku vysazovali rychle rostoucí smrky i v nevhodných oblastech s nedostatkem vláhy. Takto oslabené stromy se pak stávají často obětí kůrovců, dodala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *